Aktivity

Výchova a Soužití

Naši psi jsou nedílnou součástí každého dne. Jsou členy rodiny, věrní a oddaní přátelé a skvělí společníci v dobách dobrých i zlých. K tomu, aby pes byl pravým přítelem a fungujícím členem domácnosti, je zapotřebí opravdové porozumění a pevná, ale laskavá ruka. Snadno se může stát, že člověk podcení výchovu psa a z jeho společníka se stane nezvladatelné monstrum, ale stejně tak se vedle nás nemusí cítit pes dobře a můžeme svým chováním z jinak skvělého tvora vytvořit vystresovanou hromádku neštěstí. Proto se v naší chovatelské stanici snažíme se psy čas trávit konstruktivně a rozdělit výchovu, zábavu a odpočinek tak, aby všichni byli spokojení.

Volný čas a zábava

Pod tímto pojmem si můžeme představit leccos, pro někoho je to procházka, pro jiného povalování se v posteli. Je důležité uvědomit si, co přesně vašeho psa baví, a dopřát mu co nejvíc konstruktivního vyžití. Určitě nestačí otevřít dveře a vypustit psa na zahradu, ať se proběhne. Každý pes je živá bytost, potřebuje lásku, vedení a cíl. Stačí se jen zamyslet, pozorovat a být kreativní. Se psy se dá užít mnoho zábavy, ať už obyčejným touláním po lesích, sportem, nebo mazlením. U nás se snažíme s každým psem dělat právě to, co ho baví nejvíc. Náš čtyřnohý společník může prožít zábavný a plnohodnotný život místo doživotního vězení s čekáním na pohlazení a mysku s krmením. Vše je jen na nás a jak trávíme se psem volný čas je jedna z věcí která hodně ovlivní to, jaký náš pes je a jaký život prožije.

Sporty se psem


Celý svět se posouvá kupředu a s ním i možnosti zábavy a zaměstnání psa. Možnosti jsou v dnešní době prakticky neomezené a my můžeme se svým psem trávit čas třeba sportem. Vyjmenuji jen něco, ale dnes se dá dělat prakticky cokoli od oblíbeného a rozšířeného agility, přes pastevectví, až po méně známe sporty, jako je pulling nebo skoky do vody.
Pokud se rozhodujeme, jaký sport bychom se psem chtěli dělat, je důležité stejně jako při výcviky zvážit jeho mentální a fyzické dovednosti. Je nemožné vyžadovat po chrtovi, aby táhl saně, a stejně tak je nemožné čekat, že francouzský buldoček uběhne dostih. Některá plemena mají fyzické předpoklady k určitým sportům, ale mají i vrozené riziko k určitým chorobám, kupříkladu u molosoidních plemen se mohou vyskytovat problémy se srdcem a pohybovým aparátem, proto je nejlepší před tím, než začnete se psem sportovat, udělat vyšetření pohybového aparátu, rentgen kyčlí a ideálně kardio vyšetření, abyste měli absolutní jistotu, že vámi zvolený druh zábavy nebude pro psa nebezpečný, a hlavně nezačínat sportovat, dokud pes není dostatečně starý. Všeobecně by se dalo říct, že do 15 měsíců by se pes neměl sportem zatěžovat, samozřejmě velkou roli hraje velikost a typ plemene, se kterým budeme sportovat. Také je potřeba vybrat takový sport, který bude bavit nejen vás, ale především vašeho čtyřnohého parťáka. 

Zde je seznam a krátký popis některých z mnoha sportů., které je možné se psy dělat. Sportů a aktivit se psem je samozřejmě mnohem víc, ale vypsat je všechny není téma pro webové stránky, ale spíše pro knihu.


Agility:
Je sport podobný koňskému parkuru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii a jedná se o sport, ve kterém jde o nejrychlejší překonání určité překážkové dráhy. Jednotlivé dráhy se od sebe liší. Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc, jako např. Chodský pes, Pudl, Sheltie, Český strakatý pes, Papilon, Belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci. Na mistrovství světa v agility můžou jenom psi s pp, psi bez průkazu původu na mistrovství světa zatím nesmí.

Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit - pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa.

Dogdancing:
Je psí sport spočívající v tom, že pes pod vedením psovoda provede sérii cviků v rytmu hudby. Tento sport pochází ze spojeného království, kde vznikl z klasické poslušnosti, do které byly postupně přidávány různé cviky dnešního freestyle.
Obliba tance se psem se rozmáhá i u nás a existuje i dogdancigový klub Dogdancing Club Czech Republic (DCCCR) Dogdancing se řadí do 4 základních skupin:


A (Musical Dressage) - spočívá v plynulém pohybu psa přesně do rytmu hudby. Jsou zde poměrně složité cviky, pes musí být elegantní a ladný, to samé platí o psovodovi.

B (Heelwork to Music) - neboli práce u nohy na hudbu. Většina prvků předvedených v této divizi musí být provedena u nohy psovoda. Tato divize také vznikla jako první, z obedience.

C (Freestyle) - divácky nejoblíbenější divize. Vystoupení by mělo tvořit nějaký příběh či být postaveno na nějakém motivu.

D (Tanec se psem) - náročná divize, kde musí psovod tančit a přitom ovládat psa. Do této divize je potřeba spolehlivé a vyrovnané zvíře.

U tance se psem je povolena celá škála pohybů, od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda, chůze po zadních nožkách atp. Některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné (couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách nebo sudech, skoky).
Jako u každého sportu je potřeba zvážit, zda se opravdu pro vašeho chlupatého přítele hodí. 

Dock jumping

Existují i sporty pro psy vodomily, pokud váš pes miluje plavání skákání pro aport do rybníka atp. mohl by pro vás být ideálním sportem právě Dock jumping.
Tento sport se může vykonávat jak s malými, tak velkými psy od věku 6 měsíců až po veteránské stáří.
Délka skoku se měří od bočního středu konce mola (ze kterého pes skáče) k bodu, kde hladinu vody protne základna ocasu a aby bylo měření objektivní, používá se k němu elektronická kamera, vybavená funkcí freeze frame.

Výkon psa je při tomto sportu závislý na šikovnosti majitele. Pokud pes seskočí z mola jinde než na konci, je jeho skok sice platný, ale bude nejspíš krátký, protože délka je vždy měřena od středu koncové strany mola, bez ohledu na to, kde psovi zmizela "pevná půda pod packami". Stejně tak pokud majitel nepustí vnadidlo z ruky, je skok neplatný.
Takže pokud máte psího vodomila, stačí se vybavit patřičnými vnadidly, najít vhodnou vodu bez sinic(hloubka musí být nejméně 1,2 metrů), vhodné molo (obvykle jsou jeho rozměry 12 metrů délka, 2,5 metrů šířka a nad hladinou bývá asi 60 centimetrů, to ovšem záleží na pořadatelích soutěže). K výbavě doporučujeme přidat i nějaké ty velké ručníky a pak už jen zbývá začít 

Canicross

Pokud vás a vašeho psa baví běhání, není asi lepšího sportu než canicross.
Canicross je v postatě teréní běh se psem, kde je psovod spojen se svím čtyřnohým parťákem lanem s amortizérem a pointa celých crossových závodů je velmi jednoduchá, dostat se ze značky start do značky cíl rychleji než vaši soupeři. 
V ČR prožívá canicross svou zlatou éru a závody, tréniky a jiné akce najde takřka všude. 
Takže pokud vy a váš pes rádi běháte a chtěli byste místo bezcílného pobýhání po lese dosáhnout nějakého sportovního ocenění, není nic snažšího než nazout dobrou obuv, vygooglit akci a vyrazit. 

Mushing:

Psí spřežení, jízda se psím spřežením nebo musherství (mašérství) je sport při kterém zapřažení psi v postrojích tahají svého psovoda na saních, vozítku atp. Jedná se o odvětví sportu, jež má svůj původ odvozený z běžné praxe psích spřežení, která se využívala k přepravě osob a materiálu v nehostinných severských oblastech. Ačkoli nežijeme v arktické oblasti i zde si tento sport našel mnoho příznivců a pořádají se v něm i závody. Asi nejznámnější je v České Republice Šediváčkův long, který má více jak dvacetiletou tradici, a v lednu 2017 se jej poprvé zůčastnil i pes z naší chovatelské stanice Angel's Dark Heaven Wofarediok, který tento obtížný závod se svým majitelem úspěšně dokončil v kategorii skijoring ( Jezdec na lyžích ). 
V dnešní době existuje v Čechách několik musherských klubů, ve kterých jde získat podrobné informace o závodech a aktivitách u nás i v zahraničí. 

Skijöring:

Jedná se o druh mushingu, kde je psovod na lyžích připoután k jednomu, nebo více psům tažným lanem Název pochází z norského slova skikjøring, které znamená doslova "řízení na lyžích". 
Na tento sport by pes měl být poslušný, vytrvalý, silný a neagresivní. Asi jako u všech musherskýc sportů mají výhodu a předpoklady uspět severští saňoví psi jako Husky, Malamut, Gronský pes a Samojed případně v dnešní době velice populární Evropský saňový pes. Závody ve skijöringu se konají při závodech psích spřežení. Kategorie jsou rozdělené na ženy a muže, jezdí se s jedním nebo i dvěma psy. První závody skijöringu se v Československu konaly při závodech psích spřežení 16. března 1985 v Peci pod Sněžkou. 

Bikejöring:

Bikejöring je další z podčeledí mushingu, jedná se o cyklistické závody se psy, při čemž jsou ke kolu přívázáni 2,5m dlouhým pružným lanem. Tato poněkud extravagantní disciplína není vůbec jednoduchá, je zapotřebí mít nejen perfektně zvládnutou techniku jízdy, ale také mít skvělou souhru se svým psem. Stejně jako u skijöringu se má i bike kategorie stejné jako většina musherských závodů. Zde se mimo severských psů můžete setkat i s jinými zástupci napříč plemeny. 

Dog Scootering:

V dnešní době je jednou z nejoblíbenějších musherských disciplín Dog Scootering. 

Stejně jako při Bikejöringu je pes připoutám lanem, v tomto případě ke koloběžce. Vzhledem k lehčí náročnosti jízdy a menšímu ryziku zranění než při již zmiňovaném Bikejöringu se stává Dog Scootering nejen vyhledávanou sportovní disciplínou, ale především zábavou a relaxací. Se psem na koloběžce se dá vyrazit do přírody, do parku i do města jednodušeji než s jízdním kolem. V dnešní době je na trhu mnoho firem, u kterých se dá pořídit koloběžka na sport se psem, a osobně si myslíme, že jelikož není tento sport nijak omezen na určité plemeno, bude se jeho popularita stále stupňovat. I zde ovšem platí, že pes by měl být silný, vytrvaný, dobře vycvičený a neagresivní a jako u každého sportu u kterého je nadměrně zatěžován pohybový aparáp psa doporučujeme vyšetření dysplazie kyčelního kloubu a prohlídku veterinářem, zda vámi zvolený sport neohrozí jeho zdraví. 

Weight pulling:

 Sport označený z angličtiny tahání břemen. Dnes tak označujeme sportovní soutěž pro psy, kdy pes táhne na určitou vzdálenost břemeno, kterým mohou být buď sáně s nákladem, nebo speciální vozík - podle ročního období a sněhových podmínek. Princip soutěže spočívá v tom, který pes utáhne nejvíce kilogramů v daném časovém limitu.
Psi mají za úkol roztáhnout vozík (příp. saně) se zátěží a táhnout ho na laně po dráze o délce šest až deset metrů. Vozík se pohybuje po asfaltu, po kolejnicích nebo na sněhu, vždy po hladké a vodorovné trase. Na rozdíl od závodů psích spřežení je to soutěž jednotlivců. V každém závodě absolvuje pes maximálně osm pokusů s jedním pokusem opravným. Na každý z nich je časový limit od devadesáti vteřin. Soutěžící pes nesmí podle platných pravidel táhnout zapřažený pouze do obojku, ale ve speciálním postroji. Vzhledem k náročnosti tohoto sportu na pohybový aparát a sílu psa není weight pulling vhodný pro všechna plemena, nejčastěji na těchto závodech potkáte severské saňové psi a bull plemena. 

Sportovní kynologie: 

Sportovní kynologie je kynologická disciplína sportovního charakteru, kde účastnící se pár tvoří pes a jeho vodič, tzv. psovod.

Samotná sportovní kynologie vznikla z pracovní kynologie, ve které není účelem vycvičit psa k výsledkům v soutěžích, ale vycvičit psa k tomu, aby se stal pracovním psem, který je schopný podávat pracovní výkony. Většina disciplín vychází právě z pracovní kynologie. V Česku se oborem sportovní kynologie zabývá Český kynologický svaz (ČKS) a Moravskoslezský kynologický svaz (MSKS) a také Kynologická jednota Brno (KJ Brno). Všechny svazy jsou oficiální a pod ochranou Českomoravské kynologické unie i Mezinárodní kynologické federace. Existují zde tři platné řády: národní zkušební řád, mezinárodní zkušební řád a řád pro sportovní výcvik psů.

V dnešní době je sportovní kynologie jednou z nejoblíbenějších činností se psem a provádí se praktickym na každémkynologickém cvičišti. Některá plemena mají dokonce podmínku složení některých zkoušek k tomu aby mohl být jednotlivec zařazen do dalšího chovu. 

Dogtrekking:

Dog-trekking je kynologickým outdoorovým sportem, který vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních (např. orientačních) schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa.
jedná se o 
extrémní kynologický vytrvalostní sport, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu.

Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě).

Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Akce jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém dogtrekkingu je doporučená délka etapy min. 40km.
V dnešní době se při dogtrekkingových akcích chodí různé vzdálenosti v různě obtížných terénech a každý kdo má rád pohyb a přírodu si zde zvládne najít pochod přímo pro
sebe ačkoli se jedná o jeden z nejmladších sportů a v ČR se dogtrekking chodí teprve od roku 2000, získává si stále více fanoušků.


Coursing:

Jedná se o sportovní disciplínu, která vychází z nutkání psa lovit. Nejčastěji se běhá v přirozeném, mírně svažitém terénu s přírodními nebo umělými překážkami. Cílem psa při coursingu je ulovit kořist, která je tažená navijákem. Tato návnada v podobě střapce z igelitových pásků nebo králičí kůže je tažena lankem mezi kladkami po dráze, která simuluje skutečný běh zajíce. Běží se dvoukolový závod, kdy trať o délce cca 548 - 914 m (600 až 1000 yardů) je postavena tak, aby psi prokázali rychlost, štvavost (při smečce i spolupráci) a inteligenci, kterou návnadě různě nadbíhají. Maximální počet bodů, které lze v jednom kole získat je 100. Minimální počet bodů 0 pro postup do druhého kola je třeba získat 50 bodů.

Coursing se stává v posledních letech v Česku oblíbenou aktivitou a není již pouze doménou chrtích plemen. Jedná se o ideální vybití energie živějších plemen psů.

Rozlišují se dva druhy coursingu:

  • Lure coursing - běh za umělou návnadou, obvykle střapcem. Vznikl jako náhrada hare coursingu.
  • Hare coursing (též Open field coursing, Live coursing) - běh za živým zajícem, krysou nebo kočkou, u nás zakázaný. V Irsku, Rusku, Polsku, Španělsku a v některých částech USA je legální. U nás byl dříve znám jako "zkouška ostrosti" prováděná u některých loveckých plemen.

Mějte na paměti že sport ať již za účelem rekreace nebo uchovnění psa může život vašeho miláčka prodloužit, ale může mít i negativní následly. Zprávně zvolený sport podporuje jak fyzické, tak i psychické zdraví zvířete, ale špatně zvolená sportovní disciplína může mít vážné následky v životě vašeho psa. 

Dogshow a handling:

Pro jednoho zábava, pro druhého utrpení, to jsou výstavy (dog show). Pro nás jsou výstavy příležitostí ukázat naše psy, potkat se s přáteli a prožít příjemné chvíle s ostatními lidmi, kteří mají podobné zájmy a pohled na svět. Výstavy nejsou určitě pro každého psa a už vůbec ne pro každého páníčka, ať už jde o posudek, který někdy nadchne, jindy div nerozpláče, o stres a vypětí, nebo o to, že ne každého člověka a psa vystavování baví. A stejně jako tomu je u většiny věcí, nic se nemá lámat přes koleno. Výstavní pes To prostě musí mít v sobě, nejen že musí být odpovídajícím zástupcem plemene, pokud možno bez exteriérových vad, ale také se musí umět předvést a tak trošku prodat. To platí i o majiteli či handlerovi ( člověk, který psa předvádí). Celý sehraný tým pak působí opravdu mnohdy až kouzelně a dělá z výstavy opravdovou show. V ČR se pořádá mnoho mezinárodních, národních , krajských oblastních či klubových výstav psů na které je možné se jít podívat a prohlédnout si nejen plemena psů, ale celý kolotoč spojený s vystavováním a rozhodnout se zda je tento svět i pro vás. 

© 2016 Tupadly 95, Tupadly okr. Kutná Hora, 285 63
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky