Jak správně psa ubytovat

Správné ubytování psa není bohužel podle zákonů ČR na ochranu zvířat dostatečně specifikováno. Neexistují zde žádné jasné normy, ani rozdělení a zajištění výběhů podle typu chovaných psů. Jasně dané je jen to, že pes musí mít přístřešek, který ho chrání před nepřízní počasí, neomezený přístup k pitné vodě a člověk nesmí bezdůvodně omezovat jeho pohyb. Jak by ale tedy správné ubytování našeho mazlíčka mělo vypadat? 

Byt nebo kotec? 

Věčná otázka, co je pro psa lepší. Život v bytě, nebo v kotci na zahradě? Co člověk to názor. Myslíme si, že ani jedna varianta není vyloženě špatná, ale každá má své pro i proti, nad kterými je třeba se zamyslet. 
Pokud chováme psa v bytě, mnozí lidé tvrdí, že je chudák a nemá dostatek pohybu, má horší srst, atp. My si myslíme, že je to nesmysl. Pokud se pes může volně pohybovat po celém bytě, který má 45-65 m2, má pes rozhodně více prostoru k pohybu než pes zavřený v kotci 10 m2. I srst v bytě je více udržovaná a tím pádem kvalitnější, jelikož když se pes v něčem vyválí, zapáchá nebo líná, prostě ho učešeme a vykoupene, aby nám neznečistil celý byt. Zatímco u psů držených v kotci nad tím majitel leckdy mávne rukou a řekne: "Udělám to příště." 
I v případě pohybu venku na tom často bývají psi v bytech lépe, než ti v kotcích. Pokud třeba marodíme, máme horečky, nebo je nám jakkoli jinak zle, často psovi v kotci doneseme najíst, napít, vypustíme ho rychle vyčůrat a zase běžíme do postele, kde na nás čeká horký čaj a studený obklad. Pokud máme psa v bytě, musíme se zakousnout a jít venčit, ať se nám to líbí nebo ne. 
Psi v bytě také bývají často lépe socializovaní, jelikož mají užší kontakt s člověkem, dostanou se víc ven a tím poznají větší množství situací, 
Ideální je aby měl kotec 3 kryté stěny a střechu, byl situován tak aby pes i když není v bytě měl přehlet o domácnosti a jejích členech a nebyl zcela izolován od vašeho života. Další důležitou věcí je pak psovi drženému v kotci věnovat dostatek času a pozornosti aby netpěl po psychycké stránce. Trávit s ním čas na zahradě, brát ho na procházky a udržovat jeho bydlení v čistém a bezpečném stavu. Kotec se musí pořádně desinfikovat, jelikož některé nemoci jsou schopné přežít ve dřevě a v zemi i několik let a nezničí je ani velké teplotní výkyvy. 
Nejdůležitější je asi zvolit správné plemeno, jelikož ne každý pes se do kotce hodí. Oproti tomu si myslíme, že každý pes může žít v bytě. Ačkoli se to někomu může zdát hloupé, Afgánského chrta prostě v kotci mít nemůžete. To platí i pro naháče a africká plemena psů, zatímco seveřan se v klidu naučí fungovat v prostředí vašeho bytu i v kotci. Budete mít sice víc práce s údržbou, ale kde je dobrá vůle, jsou překážky jen malicherností. 
U nás mají psi přístup jak do bytu, tak na zahradu, a v určitých situacích jsou ubytováni v kotcích, ke kterým je adekvátně velký výběh s neomezeným přístupem. Dokonce je možné zkombinovat jednotlivé typy držení a ubytování psa tak, aby byli všichni spokojeni.

Oproti tomu držení v kotci je zajisté výhodou pro pána. Nemáme doma hromady chlupů. Nemusíme do práce vztávat o hodinu dříve, abychom vyvenčili psa kolem pěti bloků. Nestane se nám, že ráno najdeme roztrhané boty, nebo psa hodujícího nad odpadky, které pečlivě roztahal po celé kuchyni. Také nemusíme střežit oběd a můžeme si v klidu dojít pro pití beze strachu, že najdeme prázdný talíř místo pečeného kuřete, na které jsme se celý den těšili. Pokud ale máme psa v kotci musíme myslet také na to aby byl kotec pro naše zvíře domovem a ne vězením. Musí být bezpečný, mít dostatečnou velikost a pes se v něm musí cítit zkrátka dobře. 

Kotec by měl být vybavený boudou a zbudován z materiálů, které jsou dostatečně odolné a udržovatelné, a rozhodně by v něm měl pes mít možnost vyžití, zatímco čeká na pánovu společnost. Hračky, míče, klacky k okusu atp. 

Klece, úvazy a jiné otázky vyvolávající spory: 

Zajisté asi každý z vás před kterým se řekne spojení pes a klec padne do mdlob, ale pojďme se na toto téma podívat více z blízka. Není totiž od věci naučit si psa na pobyt v kleci a to hned z mnoha důvodů. Cestování v kleci v autě je dozajista bezpečnější, než cestování se psem na volno v kabině vozidla. Otevřená klec také slouží psovi jako pelíšek a jeho soukromí pokojíček, kam se naučí sám rád chodit a kde tráví chvilky odpočinku spánku atp. Na výstavách a soutěžích je pak klec místo, kde je pes v bezpečí a to jak před lidmi, jinými psy, ale pokud zvolíme zakrytí části klece nebo látkovou klec tak třeba v letních měsících i před sluncem. V případě dovolených pak máte jistotu, že kupříkladu štěně, které jste vzali s sebou nezdemoluje hotelový pokoj zatím co vy jste ve sprše, nebo vám nesní plato prášků na zažívání mezitím co vy sedíte na wc po špatně zvolené večeři. Zajisté by pes neměl být držen v kleci jako králík a měl by mít dostatek pohybu a vyžití a kontaktu s lidmi. Klec je dobrým řešením pro cestování, pro pomoc při výcviku, ale ne jako stálé ubytování pro vaše zvíře. 

Pokud se jedná o úvaz, problematika je složitější. My osobně nejsme zastánci psů na úvazech a tento styl chovu neprovozujemek čemu se vyjádříme v této otázce je to, že případný úvaz by měl být dostatečně dlouhý, neomezovat psa v pohybu a nijak ho neohrožovat. Pokud potřebujete jednorázově uvázat psa třeba na úvazový kolík, kupříkladu na cvičišti, vždy dávejte pozor na to, aby byl pes opravdu zajištěný, nebyl na přímém slunci a neměl možnost se zranit


© 2016 Tupadly 95, Tupadly okr. Kutná Hora, 285 63
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky