Péče o srst a běžná údržba

Každý pes, k tomu aby prospíval, pořebuje nejen kvalitní stravu a dostatek aktivity, ale také péči o tělesnou schránku. Ať už je to naháč nebo malamut, pes by měl být čistý a udržovaný. Některé psy je nutno česat, jiné olejovat, další zase dostříhávat, trimovat nebo holit. Ve výstavním a chovatelském světě říkáme údržbě psa, ať už zahrnuje kterýkoli z těchto úkonů, zjednodušeně grooming. 

Opravdu je mnoho plemen a mnoho možností úpravy, my si zde povíme hlavně o tom, jak se upravují psi u nás. 

Úprava srsti Ago
Úprava srsti Ago

Aljašský malamut. 

Bohužel velmi často od laiků slýchám: "Jo malamut, ten se nesmí koupat, že?" 
Opak je pravdou, pokud chceme mít reprezentativní zvíře, které nejednomu kolemjdoucímu vyrazí dech, je potřeba se o srst starat. Velkou část za nás udělá kvalitní strava obohacená o vitamíny a biotin na srst (zejména v období línání). Zbylá část už je jen o kosmetice, hřebenech, kartáčích, nůžkách a manuální práci, které se nevyhneme, pokud chceme mít plyšového medvídka a ne zapáchající nelíbivé zvíře. Samozřejmě je rozdíl mezi úpravou zvířete na mezinárodní výstavu psů a běžným vykoupání a učesání.


Jak vybírat Hřebeny a kosmetiku a upravit psa: 
Na trhu existuje velká řada kartáčů, hřebenů a jiných vychytaných pomůcek na úpravu srsti. V každé prodejně s potřebami pro zvířata a na internetu najdete velký sortiment techto výrobků.
Je vcelku jedno jaký zvolíme, pokud zvládne vyčesat psovi podsadu a nezraní ho při česání. Kartáč nebo hřeben by vám měl padnout do ruky, chlupy by měly jít dobře upravit a odumřelá srst by měla jít snadno s jeho pomocí vyčesat z kožichu zvířete. My používáme velký počet druhů hřebenů, jelikož třeba nohy se nám upravují lépe s menším kartáčem, zatímco hřbet lépe vyčešeme jednořadým hřebenem s širšími rozestupy. nebo dvouřadým hřablem. Malamut se dá vyčesávat jak za sucha tak za mokra, koupání v období, kdy pes vyměňuje srst, urychlí línání a její výměnu. 
Na mytí psa vybírejte speciální kosmetiku pro psy a nebo dětské šampony pro batolata. Kosmetika by neměla být agresivní, aby psovi neublížila a nezničila srst. Spousta lidí koupe psy ve studené nebo vlažné vodě, není to nejideálnější postup, určitě špínu a nečistoty vymyjete lépe teplou vodou a i zbytky šamponu ze srsti pujdou snáze. Samozřejmě voda nesmí mít takovou teplotu, abychom psa opařili. Zjednodušit si práci můžeme jemným kartáčem na čištění povrchů. kterým psovi do srsti sampon vmasírujeme, psa zároveň příjemně podrbeme a celou práci zvládneme rychleji, než kdybychom ho myli rukama.
Z další kosmetiky můžeme doporučit kondicionér, ať již oplachovací nebo ne, hedvábný olej na výživu a lesk a spej na rozčesávání, zbytky podsady se s ním uvolní snáze a my při česání na psovi nenecháme ruce. 


Psa po vykoupání můžeme usušit ručníky a zvlhlou srst nechat doschnout přirozeně nebo vyfoukat fénem. Nůžkami se pak zastřihují chlupy na spodu nohou, aby se zbytečně nešpinily, netvořili se v nich hrudky a nezachytávali se nečistoty. U psů s delší variantou srsti je možné prostřihávacími nůžkami upravit zadní končetiny a límec psa, pokud jde však o výstavy, u malamuta by neměl být změněn jeho přirozený vzhled a pes by se neměl uměle přetvářet v exterierově odlišného jedince, než jakým ve skutečnosti je. 

Vyčesaná podsada z malamuta
Vyčesaná podsada z malamuta
© 2016 Tupadly 95, Tupadly okr. Kutná Hora, 285 63
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky