Správné Krmení

Pes je s člověkem od nepaměti a stejně tak dlouho člověk ničí psovi zažívání. Asi takto by se dal popsat náš pohled na krmení psů, se kterým se velice často setkáváme. 
Žijeme v malé vesničce nedaleko Kutné hory. Milá vesnická idilka jako by občas zaváněla scénářem z filmů Slunce Seno. Sousedi se tu občas nesnáší, jindy se až divíme, jak moc se mají rádi. Jsou tu ale věci, které se nezmění asi nikdy. Vidíte, jak sousedka nalije psovi a slepicím rovným dílem rozmáčený chleba s čímsi, nebo jak jiný ze sousedů dává svému psovi kosti z pečené kachny, co byla k obědu. Konstruktivního rozhovoru na téma "jak krmit psa" se zde nedočkáte. Maximálně uslyšíte:  "Moje Babička takhle krmila psy celej život." Ano, uznáváme, že naše babičky nakrmily psa asi čímkoli, co zbylo od kuchyně. Také měli psa na řetězu u boudy a veterina byla za jejich časů sprosté slovo. Nicméně tenkrát nebyli možnosti, jaké máme dnes. Kvalitní granule se dají sehnat na každém rohu a nevidíme důvod proč psa krmit kořeněným, slaným a mnohdy nebezpečným odpadem z našeho talíře. 

Nikdo nám také nepoví, kolika se ten babičky pes dožil.
Když prostě odešel k Pánu, řeklo se sousedovi a ten vám dal nového. Většinou se pojmenoval stejně, jako ten před ním, a po pár letech člověk ani nevěděl, kolikátého Žeryka to vlastně má. 
I když si myslíme, že zachování kulturního dědictví je velmi důležité, těchto tradic se v zájmu zdraví našich mazlíčků rádi zřekneme.
Místo toho vám zde poradíme, čeho by se mlsné psí čumáčky měli vyvarovat.

Seznam Věcí, které psovi do tlamy nepatří!


Avokádo:
Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku Persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Kupodivu je avokádo poměrně tučné, což může způsobovat další problémy, od zvracení ,v krajních případech až po zánět slinivky.

Cibule:
Obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Negativně ovlivňují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, malátnost a dýchací problémy. I malé množství cibule může způsobit poškození. Týká se to cibule i pažitky podávané v jakémkoli stavu.

Česnek:
Větší množství česneku způsobuje díky obsahu N-propyldisulfidu podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto pokud pes s česnekem přijde do styku jen v minimálních množstvích, není to zas takový problém, nicméně je zbytečné riskovat. Traduje se, že česnek je skvělé odčervovadlo.Dávka česneku, která by však zvládla zvíře odčervit by zároveň byla vě většině případů toxická. Stoprocentně je proto lepší psovi koupit kupříkladu tabletu drontalu.

Čokoláda:
Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Všeobecně by se dalo říci, že čím tmavší a kvalitnější čokoláda, tím větší problém. Nicméně jakákoli čokoláda ve větším množství může psa zabít. Říká se, že již 650g mléčné čokolády nebo 90g čokolády na vaření celkem s jistotou usmrtí psa o hmotnosti 10kg. Osobně jsme tuto teorii samosebou neověřovali, ale víme, že je čokoláda nebezpečná. Byť na malamuta by bylo potřeba navštívit cukrárnu, pro jistotu ji psům nedáváme.

Hrozny a rozinky:
Mohou u psů způsobit selhání ledvin. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek. 

Jádra:
Jádra jablek a hrušek, třešňové, švestkové, broskvové a jiné pecky
Obsahují jedovatý kyanid. Pár pecek nebo jadérek by psovi problémy způsobit nemělo, avšak po každém požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Nehledě na druhotná nebezpečí jako je vdechnutí jádra, po čemž se pes může zadusit, nebo spolknutí včely nebo vosy, pokud pojídá třeba nahnilá jablka, v jejichž blízkosti se často podobný hmyz schromažďuje.

Muškátový oříšek: 
Může vyvolat velmi silné křeče, bolesti a dokonce zapříčinit i úhyn zvířete.

Rajčata (nezralé plody):
Obsahují Tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství Tomatínu se v nich snižuje. Naopak zralé plody jsou zdrojem Lycopenu, nejsilnějšího antioxidantu, který zlepšuje ochranu organismu proti volným radikálům.

Sůl a solené potraviny:
Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. Pravidelné podávání Smažené a slané potravy může psovi způsobit i zánět slinivky.

Játra (jen při časté konzumaci)
Toto je nebezpečné především u štěňat, častá konzumace jater totiž m
ůže způsobit toxicitu vitaminem A, E a D. Ta může mít za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství.

Vařené kosti a ostré drubeží kosti
Se během trávení mohou rozštěpit a poškodit vnitřní orgány psa. 

Vlašské ořechy
Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a žaludeční nevolnost. Příčinou je toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí. Stejně jako u uvařených kostí i skořápky ořechů můžou psovi při pozření velice ublížit.

Další jídla a látky která psovi nedoporučujeme: 
Kofein, ať již z kávy, nebo čaje. 
syrové bílky a žloutky, vejce obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů H-  (též je nazýván biotin, koenzym R či vitamín B7)  , také mohou obsahovat salmonelu.
houby, velké ryziko otravy, křečí i smrti zvířete.
Mléčné výrobky jako jsou Plísňové sýry atp.


V dnešní době je mnoho druhů a značek granulí, ať již pro psy malých či velkých plemen, pro seniory, psy v zátěži, dokonce i pro alergické psy nebo těhotné a kojící feny. Většinou se jedná o kompletní krmiva, což znamená, že k němu za běžných okolností není třeba přidávat další věci a nijak ho obohacovat. 
Samozřejmě je velký rozdíl jestli psovi mimo krmnou dávku podstrčíme ještě pamlsek v podobě piškotu, nebo talíř buřtguláše. 
V naší chovatelské stanici krmíme granulemi značky Sam's Fields, které dokonale vyhovují našim psům a požadavkům na jejich výživu. Stravu našim mazlíkům obohacujeme o ryby, ovoce a zeleninu, čas od času nějaký ten syrový kuřecí skelet nebo svalovinu a samozřejmě o pamlsky

Sam's Field

sam's field granule pro psy
sam's field granule pro psy

Barfování:

Hned na začátek se přiznáme, že Barfování je pro nás tak trochu španělskou vesnicí. Dáme vám zde jen základní informace o tom, co barf je, a v žádném případě se nebudeme pouštět do rad jak barfovat. V tom vám ale, pokud budete mít zájem, zajisté poradí naše veterinářka, Markéta Rázgová (https://www.vetanimal.cz/), která se zajímá nejen o barf, ale všeobecně o správnou výživu zvířete a pomůže vám v případě zájmu sestavit jídelníček pro vašeho mazlíčka.

První otázka, která nás napadne, zní: "co to vlastně znamená BARF."
U zkratky barf jsme našli několik výkladů: Born Again Raw Feeders, což by se dalo přeložit asi jako znovu krmit syrovým, Bones And Raw Food - kosti a syrové jídlo atp. asi je celkem jedno, který výklad použijeme, důležité je, že jejich význam je prakticky totožný. 

Barfování je tedy metodou krmení, kdy pes nepřijímá granule, ale syrovou stravu přirozenější pro jeho zažívání v podobě především masa, ovoce a zeleniny. Náš názor na barf podle toho, jak sme měli možnost se sním setkat, je, že určitě stojí za zvážení. Voňavé maso, čerstvé ovoce a zelenina jsou zajisté i pro našeho psa lákavější strava, než granule. Nicméně vše má své pro i proti a špatným barfováním (nevyváženým podílem jednotlivých složek potravy, rychlým přechodem z granulí na syrovou stravu)  by se mohla tak trochu v těle zvířete odehrát třetí světová válka, což bychom zajisté nechtěli. Proto, pokud se rozhodnete někdy barfovat, konzultujte možnosti s někým, kdo tomu opravdu rozumí, a nepouštějte se do experimentů, které by mohli mít neblahý vliv na zvíře.

Doplňky stravy:

V současné době je na trhu mnoho doplňků stravy, ať již jde o vitamíny, oleje na kvalitu srsti, nebo homeopatika. Určitě je vhodné psovi čas od času přilepšit nějakým tím vitamínem při nemoci, biotinem v době línání, nebo chondro přípravky u starších psů. Zejména pokud mají problémy s pohybovým aparátem. Pokud ovšem nemáte zkušenosti a vlastníte kupříkladu svého prvního psa, doporučujeme vám konzultovat podávání přípravku s veterinářem. Špatné použití nebo předávkování vitamíny může mít neblahý vliv na zdraví zvířete, např. u fen v těhotenství nadměrné přidávání vápníku spíše uškodí než pomůže.
V naší stanici používáme především roboran pro psy a v době línání biotin na srst.