Správné Krmení

Pes je s člověkem od nepaměti a stejně tak dlouho člověk ničí psovi zažívání. Asi takto by se dal popsat náš pohled na krmení psů, se kterým se velice často setkáváme. 
Žijeme v malé vesničce nedaleko Kutné hory. Milá vesnická idilka jako by občas zaváněla scénářem z filmů Slunce Seno. Sousedi se tu občas nesnáší, jindy se až divíme, jak moc se mají rádi. Jsou tu ale věci, které se nezmění asi nikdy. Vidíte, jak sousedka nalije psovi a slepicím rovným dílem rozmáčený chleba s čímsi, nebo jak jiný ze sousedů dává svému psovi kosti z pečené kachny, co byla k obědu. Konstruktivního rozhovoru na téma "jak krmit psa" se zde nedočkáte. Maximálně uslyšíte:  "Moje Babička takhle krmila psy celej život." Ano, uznáváme, že naše babičky nakrmily psa asi čímkoli, co zbylo od kuchyně. Také měli psa na řetězu u boudy a veterina byla za jejich časů sprosté slovo. Nicméně tenkrát nebyli možnosti, jaké máme dnes. Kvalitní granule se dají sehnat na každém rohu, BARF shopy rozvážejí maso několikrát v měsíci až domů a některé i do druhého dne, takže není nutno skladovat hromady krmení. Nevidíme proto důvod proč psa krmit kořeněným, slaným a mnohdy nebezpečným odpadem z našeho talíře. 

Nikdo nám také nepoví, kolika se ten babičky pes dožil.
Když prostě odešel k Pánu, řeklo se sousedovi a ten vám dal nového. Většinou se pojmenoval stejně, jako ten před ním, a po pár letech člověk ani nevěděl, kolikátého Žeryka to vlastně má. 
I když si myslíme, že zachování kulturního dědictví je velmi důležité, těchto tradic se v zájmu zdraví našich mazlíčků rádi zřekneme a dopřejeme jim kvalitní život včetně stravy.
Zde poradíme, čeho by se mlsné psí čumáčky měli vyvarovat a naopak co je pro ně dobré. 

                                                                  Granule:

V dnešní době je mnoho druhů a značek granulí, ať již pro psy malých či velkých plemen, pro seniory, psy v zátěži, dokonce i pro alergické psy nebo těhotné a kojící feny. Většinou se jedná o kompletní krmiva, což znamená, že k němu není třeba přidávat další věci a nijak ho obohacovat.
Samozřejmě je velký rozdíl jestli psovi mimo krmnou dávku podstrčíme ještě pamlsek v podobě piškotu, nebo talíř buřtguláše.
Granule jsou průmyslově vyráběná suchá krmiva a je třeba, aby měl pes na granulích přístup k dostatku pitné vody. 
Ve velkém sortimentu zboží pak najdeme i různě kvalitní produkty od řad ekonomy až po superprémiová krmiva. Mějte na paměti, že ne vždy se vyplatí kupovat levné věci a reklama je od toho, aby prodávala. 
Kvalitní granule by zajisté neměli být marketové kvality a měly by mít vysoký obsah masa a žádný, nebo velmi nízký obsah obilovin. Vždy čtěte u každého produktu pečlivě složení a uvažujte. Kupujte vždy takové produkty, kde je přesně uvedeno z čeho jsou vyrobeny. Je opravdu rozdíl mezi složením maso a vedlejší živočišné produkty z 18% tohoto složení garantuje výrobce 4% masa což na 10 kg vychází 400g masa, oproti kvalitním granulím kde je kupříkladu  28 % kuřete a 12 % kuřecích jater. dostáváme se tak na 2,8kg na 10kg oproti marketovým 400g s rozdílem mnohdy menším než 300kč. Kvalitními granulemi ušetříte především zdraví svého psa, jelikož pes v dobré výživové kondici není tolik náchylný k nemocem, má kvalitní srst a zuby atd. Pokud si nejste jistí jaké granule zvolit poraďte se se svím chovatelem nebo veterinářem. Zajisté vám rádi poradí a pomohou vybrat vhodnou stravu pro vaše zvíře. 

Konzervy a kapsičky:

Tento způsob stravování pro své mazlíčky volí většinou majitelé malých plemen. I zde platí pravidlo ČTĚTE SLOŽENÍ!
Opět se vyhýbejte výrobkům s nízkým obsahem masa, nebo takovým, kde není přesně uvedeno z čeho vlastně výrobek je. U konzerv také bývá problém s konzervanty, dochucovadly a solí. Tyto věci nejsou pro zdraví vašeho psa dobré. Vždy vybírejte takové výrobky, které mají kvalitní složení a jsou pro vašeho psa přínosem. Pokud si nejste jistí jakou značku nebo výrobek zvolit i zde platí rada: Zeptejte se veterináře, nebo chovatele. 

BARF:


První otázka, která nás napadne, zní: "co to vlastně znamená BARF."

U zkratky barf najdeme většinou několik výkladů: Born Again Raw Feeders, což by se dalo přeložit asi jako znovu krmit syrovým, Bones And Raw Food - kosti a syrové jídlo atp. asi je celkem jedno, který výklad použijeme, důležité je, že jejich význam je prakticky totožný. Barfování je tedy metodou krmení, kdy pes nepřijímá granule, ale syrovou stravu přirozenější pro jeho zažívání v podobě především masa, ovoce, zeleniny a kostí. 

BARF určitě stojí za zvážení. Voňavé maso, čerstvé ovoce a zelenina jsou zajisté i pro našeho psa lákavější strava, než granule nebo konzervy.
Nicméně vše má své pro i proti a špatným barfováním (nevyváženým podílem jednotlivých složek potravy, špatným přechodem z granulí na syrovou stravu atp.) by se mohla tak trochu v těle zvířete odehrát třetí světová válka, což bychom nechtěli. Zajisté je u krmení přirozenou stravou nutno počítat také s uskladněním masa jelikož dávka u dospělého psa je kolem cca 3% jeho váhy denně což měsíčně vyjde na pěkných pár kilo. Dále sestavit a kombinovat jídelníček tak, aby pes opravdu prosperoval je mnohdy alchymistický úkon. Štěňatům především velkých plemen se špatnou stravou pak hrozí rychlí růst, problémy s klouby a kostmi atp. Proto je dobré si prve o BARFU přečíst dostatek informací, poradit se s odborníkem a ideálně sestavit jídelníček na míru přímo pro vašeho psa
Samozřejmě kvalita výživy psa na mase oproti granulím či konzervám je nesrovnatelná a psovi tak zajistíte rozmanitý a zdravý přísun potravy. Pokud vás metoda krmení BARF zaujala můžete kontaktovat naši veterinářku Markétu Rázgovou, která je uznávanou specialistkou a ráda vám poradí a pomůže sestavit jídelníček i pro vašeho psa.

Pokud se rozhodnete někdy barfovat, konzultujte tuto metodu s někým, kdo tomu opravdu rozumí, a nepouštějte se do experimentů, které by mohli mít neblahý vliv na zvíře. 


Doplňky stravy:

V současné době je na trhu mnoho doplňků stravy, ať již jde o vitamíny, oleje na kvalitu srsti, nebo homeopatika. Určitě je vhodné psovi čas od času přilepšit nějakým tím vitamínem při nemoci, biotinem v době línání, nebo chondro přípravky u starších psů. Zejména pokud mají problémy s pohybovým aparátem. Pokud ovšem nemáte zkušenosti s jednotlivými produkty a vlastníte kupříkladu svého prvního psa, doporučujeme vám konzultovat zvolení a podávání přípravku s veterinářem. Špatné použití nebo předávkování vitamíny a doplňky stravy může mít neblahý vliv na zdraví zvířete, např. u fen v těhotenství nadměrné přidávání vápníku spíše uškodí než pomůže.

Seznam Věcí, které psovi do tlamy nepatří!


Avokádo:
Je pro psa jedovaté. Obsahuje toxickou složku Persin, který může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Kupodivu je avokádo poměrně tučné, což může způsobovat další problémy, od zvracení ,v krajních případech až po zánět slinivky.

Cibule:
Obsahuje N-propyldisulfid a alylpropylsulfid, které jsou pro psy jedovaté. Negativně ovlivňují červené krvinky a mohou vyvolat anémii, malátnost a dýchací problémy. I malé množství cibule může způsobit poškození. Týká se to cibule i pažitky podávané v jakémkoli stavu.

Česnek:
Větší množství česneku způsobuje díky obsahu N-propyldisulfidu podobné problémy jako cibule. Česnek obsahuje menší množství škodlivé látky než cibule, proto pokud pes s česnekem přijde do styku jen v minimálních množstvích, není to zas takový problém, nicméně je zbytečné riskovat. Traduje se, že česnek je skvělé odčervovadlo.Dávka česneku, která by však zvládla zvíře odčervit by zároveň byla vě většině případů toxická. Stoprocentně je proto lepší psovi koupit kupříkladu tabletu drontalu.

Čokoláda:
Může způsobit záchvaty, bezvědomí a smrt. Všeobecně by se dalo říci, že čím tmavší a kvalitnější čokoláda, tím větší problém. Nicméně jakákoli čokoláda ve větším množství může psa zabít. Říká se, že již 650g mléčné čokolády nebo 90g čokolády na vaření celkem s jistotou usmrtí psa o hmotnosti 10kg. Osobně jsme tuto teorii samosebou neověřovali, ale víme, že je čokoláda nebezpečná. Byť na malamuta by bylo potřeba navštívit cukrárnu, pro jistotu ji psům nedáváme.

Hrozny a rozinky:
Mohou u psů způsobit selhání ledvin. Fatální následky mohou nastat i v případech, kdy pes sní pár bobulí hroznů či rozinek. 

Jádra:
Jádra jablek a hrušek, třešňové, švestkové, broskvové a jiné pecky
Obsahují jedovatý kyanid. Pár pecek nebo jadérek by psovi problémy způsobit nemělo, avšak po každém požití dochází k hromadění kyanidu v těle. Nehledě na druhotná nebezpečí jako je vdechnutí jádra, po čemž se pes může zadusit, nebo spolknutí včely nebo vosy, pokud pojídá třeba nahnilá jablka, v jejichž blízkosti se často podobný hmyz schromažďuje.

Muškátový oříšek: 
Může vyvolat velmi silné křeče, bolesti a dokonce zapříčinit i úhyn zvířete.

Rajčata (nezralé plody):
Obsahují Tomatin, který je podobný solaninu (jedovatý alkaloid). Když rajčata dozrávají, množství Tomatínu se v nich snižuje. Naopak zralé plody jsou zdrojem Lycopenu, nejsilnějšího antioxidantu, který zlepšuje ochranu organismu proti volným radikálům.

Sůl a solené potraviny:
Ve větším množství vyvolává problémy s ledvinami. Pravidelné podávání Smažené a slané potravy může psovi způsobit i zánět slinivky.

Játra (jen při časté konzumaci)
Toto je nebezpečné především u štěňat, častá konzumace jater totiž m
ůže způsobit toxicitu vitaminem A, E a D. Ta může mít za následek deformaci kostí, úbytek hmotnosti a nechutenství.

Vařené kosti a ostré drubeží kosti
Se během trávení mohou rozštěpit a poškodit vnitřní orgány psa. 

Vlašské ořechy
Pokud pes sní skořápky vlašských ořechů, může dostat průjem a žaludeční nevolnost. Příčinou je toxická plíseň, která napadá ořechy při zvlhnutí. Stejně jako u uvařených kostí i skořápky ořechů můžou psovi při pozření velice ublížit.

Další jídla a látky která psovi nedoporučujeme: 
Kofein, ať již z kávy, nebo čaje. 
syrové bílky a žloutky, vejce obsahují bílkovinu avidin, která může vést k úbytku vitamínů H-  (též je nazýván biotin, koenzym R či vitamín B7)  , také mohou obsahovat salmonelu.
houby, velké ryziko otravy, křečí i smrti zvířete.
Mléčné výrobky jako jsou Plísňové sýry atp.


© 2016 Tupadly 95, Tupadly okr. Kutná Hora, 285 63
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky