Výcvik Psa


Na povahu a výcvik psů klademe v naší chovatelské stanici velký důraz. Dobře vycvičený pes ale kupodivu nemusí znát všechny povely a plnit je na lusknutí prstů. Vychovaný pes je podle nás ten, který chováním nijak neobtěžuje svého pána, nekomplikuje mu život a majitel se na psa může spolehnout. Je mnoho možností výcviku a je důležité vybrat pro psa takový, který ho bude bavit, nebude pro něj neúnosnou zátěží a hlavně, který zvládne pochopit. Každé plemeno a každý pes má vlohy k něčemu jinému, pokud si pořídíme například Výmarského ohaře, je jasné, že bude vhodnější k myslivecké práci. Od jezevčíka pak nemůžeme očekávat že zadrží 120 kylogramového figuranda při obranách a už vůbec nemůžeme chtít, aby primitivní a vlčí plemena psů pásla stáda dobytka. 

Malamuti a afgánští chrti byli vyhodnoceni s několika dalšími podobnými typy psů jako nejhloupější v některých kynologických průzkumech. Ovšem je nutno podotknout, že se hodnotila pouze poslušnostní inteligence (za jak dlouho je zvíře schopné naučit se určité povely a zopakovat je). Uznáváme, že v tomto ohledu námi chovaná plemena opravdu nevynikají, ale neznamená to, že jsou hloupá. 

Malamuti a afgáni jsou si v lecčem podobní, přestože jsou z absolutně opačných konců světa. Tito psi vynikají svou logikou a schopností poradit si bez pomoci člověka. Často byli odkázáni pouze sami na sebe a museli si poradit ve velice nepříznivých podmínkách, ve kterých by většina ostatních plemen neobstála. Pokud tedy chceme po takto přírodních psech nějaký povel, který vyhodnotí  jako nesmyslný, nejspíš si o vás budou myslet své a vy jen budete marně poskakovat kolem a mávat rukama v naději, že si to pes nakonec rozmyslí a poslechne vás. 
I s touto povahou jde ovšem zvíře vycvičit, Musíte psa zaujmout a proměnit samotný výcvik v příjemně strávený čas plný zábavy. Někteří psi dobře cvičí na míček, jiní na pamlsky, další zas bude spolupracovat za pouhé pohlazení. Určitě je dobré najít zlatý střed při odměňování, ať už zvolíme jakýkoli způsob pochvaly. Není žádoucí, aby zvíře bez piškotu v ruce neposlechlo. Je třeba mít pevnou, ale vlídnou ruku a hlavně hromadu trpělivosti. Nikdy se nám pak nestane, že zvíře v krizové situaci selže. 

Pes není stroj. Bohužel, spousta majitelů si to neuvědomuje. Nikdy nechtějte po zvířeti cviky, které jsou nad jeho fyzické či mentální dovednosti. Než začnete se zvířetem cvičit náročnější věci nebo sportovat, je vhodné nechat zvíře vyšetřit veterinářem, jestli jeho zdravotní a fyzický stav vámi naplánovaný výcvik vůbec unese. 

Fantazii se meze nekladou a je jen na nás, jak zábavný a účinný výcvik bude. Můžeme vám jen doporučit udělat si vlastní průzkum a navštívit kynologické cvičiště. Pokud jde však o seveřany a chrty, můžeme vás ujistit, že opravdu ne každý cvičitel ví, jak na ně. Jsou to velice hrdá zvířata, pokud na ně pujdete s moc velkým tlakem, prostě odejdou a nebudou s vámi spolupracovat, i kdybyste se postavili na hlavu. Pokud je však výcvik zaujme, dokáží i nemožné. 

Existuje mnoho druhů výcviku, my si cvičíme psy sami a máme pro ně vlastní výcvikový program. V každém případě by se dali neoficiálně rozdělit výcviky asi takto: 

Základní výcvik: dejme tomu, že by se tak dala nazvat ta nejzákladnější ovladatelnost psa. Chození na vodítku, přivolání psa a méně složité cviky, které se pes zvládne naučit a pochopit i vedle začátečníka. 

Poslušnostní výcvik: provádí se především ve sportovní kynologii, zahrnuje učení se nových povelů a jejich vykonávání. Je rozdělen do různých tupňů obtížnosti. Sem patří cviky jako odložení psa, chůze u nohy bez vodítka, nebo z těch náročnějších kupříkladu obrany. 

Sportovní /zájmový výcvik: Asi nejrozmanitější odvětví, zařadit by se sem daly asi všechny sporty a zábavné disciplíny od agility, přes dogdancing, až po házení frisbee. Při těchto výcvicích se pes naučí různým trikům, zdolávání překážek atp., ale především se odreaguje a konstruktivně vybije svou energii.

Pracovní výcviky: Velice specifické výcviky, specializující se na jednotlivé plemeno, nebo skupinu plemen. Psi musí často mít velkou fyzickou zdatnost a inteligenci aby takovéto výcviky zvládly. Patří sem: výcvik loveckých a mysliveckých psů, výcvik musherských psů (saňoví psi), nebo pasteveckých plemen. My bychom sem zařadili i výcvik na výstavy, kde se psi učí správně stát v postoji, pohybovat se atp. Jelikož pokud jsme si pořídili psa na výstavy, jsou jeho prací stejně tak, jako u pasteveckého psa shánění stáda. 

Speciální výcviky: K těm se bohužel každý pejskař nedostane. Patří sem výcviky slepeckých a asistenčních psů, policejní výcviky a jiné velmi specifické a většinou extrémně náročné programy na výchovu psů. Tyto výcviky jsou opravdu velice náročné a ne každý pes by byl schopný je zvládnout.