Výcvik Psa


Na povahu a výcvik psů klademe v naší chovatelské stanici velký důraz. Dobře vycvičený pes ale kupodivu nemusí znát všechny povely a plnit je na lusknutí prstů. Vychovaný pes je podle nás ten, který chováním nijak neobtěžuje svého pána, nekomplikuje mu život a majitel se na psa může spolehnout. Je mnoho možností výcviku a je důležité vybrat pro psa takový, který ho bude bavit, nebude pro něj neúnosnou zátěží a hlavně, který zvládne pochopit. Každé plemeno a každý pes má vlohy k něčemu jinému, pokud si pořídíme například Výmarského ohaře, je jasné, že bude vhodnější k myslivecké práci. Od jezevčíka pak nemůžeme očekávat že zadrží 120 kylogramového figuranda při obranách a už vůbec nemůžeme chtít, aby primitivní plemena psů pásla stáda dobytka. 


Seveřani s několika dalšími podobnými typy psů byli vyhodnoceni jako nejhloupější v některých kynologických průzkumech. Ovšem je nutno podotknout, že se hodnotila pouze poslušnostní inteligence (za jak dlouho je zvíře schopné naučit se určité povely a zopakovat je). Uznáváme, že v tomto ohledu námi chovaná plemena opravdu nevynikají, ale neznamená to, že jsou hloupá.

Tito psi vynikají svou logikou a schopností poradit si bez pomoci člověka. Často byli odkázáni pouze sami na sebe a museli si poradit ve velice nepříznivých podmínkách, ve kterých by většina ostatních plemen neobstála. Pokud tedy chceme po takto přírodních psech nějaký povel, který vyhodnotí  jako nesmyslný, nejspíš si o vás budou myslet své a vy jen budete marně poskakovat kolem a mávat rukama v naději, že si to pes nakonec rozmyslí a poslechne vás. 
I s touto povahou jde ovšem zvíře vycvičit, Musíte psa zaujmout a proměnit samotný výcvik v příjemně strávený čas plný zábavy. Někteří psi dobře cvičí na míček, jiní na pamlsky, další zas bude spolupracovat za pouhé pohlazení. Určitě je dobré najít zlatý střed při odměňování, ať už zvolíme jakýkoli způsob pochvaly. Není žádoucí, aby zvíře bez piškotu v ruce neposlechlo. A je třeba si uvědomit, že pes je velice dobrý obchodník, což můžete využít ve váš prospěch, ale může se to stát i vaším osobní prohrou. Je třeba mít pevnou, ale vlídnou ruku a hlavně hromadu trpělivosti. 

Pes není stroj. Bohužel, spousta majitelů si to neuvědomuje. Nikdy nechtějte po zvířeti cviky, které jsou nad jeho fyzické či mentální dovednosti. Než začnete se zvířetem cvičit náročnější věci nebo sportovat, je vhodné nechat zvíře vyšetřit veterinářem, jestli jeho zdravotní a fyzický stav vámi naplánovaný výcvik vůbec unese. 

Fantazii se meze nekladou a je jen na nás, jak zábavný a účinný výcvik bude. Můžeme vám jen doporučit udělat si vlastní průzkum a navštívit kynologické cvičiště. Pokud jde však o seveřany  můžeme vás ujistit, že opravdu ne každý cvičitel ví, jak na ně. Jsou to velice hrdá zvířata, pokud na ně pujdete s moc velkým tlakem, prostě odejdou a nebudou s vámi spolupracovat, i kdybyste se postavili na hlavu. Pokud je však výcvik zaujme, dokáží i nemožné. 

Existuje mnoho druhů výcviku, my si cvičíme psy sami a máme pro ně vlastní výcvikový program a převychováváme pro spolky na pomoc zvířatům i psy, nad kterými již ostatní zlomili hůl.

Je mnoho metod a typů výcviku, určitě pokud chcete psa zprávně vychovat najdětě si kynologické cvičiště a to takové kde mají výcvikáři zkušenost nejen se psy všeobecně, ale ideálně i s vámi zvoleným plemenem, nebo alespoň podobným typem psa. Přečtěte si také literaturu a poraďte se s chovatelem, k čemu je plemeno, které si berete domů vlastně vhodné a co by jste s ním chtěli dělat. Více o sportech a aktivitách se psem naleznete v sekci aktivity.