Zákony, vyhlášky a dalšíPsi a zákon:

Chov psů je na celostátní úrovni spravován zákonem na ochranu zvířat proti týrání, veterinárním a mysliveckým zákonem. Jednotlivé místní vyhlášky pak upravují konkrétní podmínky týkající se držení psů, jejich pohybu na veřejných prostranstvích a poplatků za psy.

Doporučujeme nastudovat si před pořízením psa jednotlivé zákony a vyhlášky. Vyhnete se tak např. nemilému překvapení, že vyhláška zakazuje volný pohyb psů bez náhubku, dřív, než se vydáte do centra města se psem na volno u nohy. Určitě také zjistíte spoustu věcí, které jste netušili, a naopak třeba budete překvapeni, kolik mylných informací jste považovali za pravdivé.

Kupříkladu pokud máte psa na volno v lese, nemůže vám ho jen tak jakýkoli myslivec odstřelit. Neříkáme sice, že to není možné, jelikož kde je lidský faktor, tam se může stát chyba, ale je to asi tak pravděpodobné, jako že se vám do ucha zakousne škvor. Zákon o myslivosti stanovuje přesná kritéria, kdy a kdo je oprávněn v honitbě usmrcovat toulavé psy a kočky. V případě psů jsou tato kritéria poměrně přísná.

Citace ze zákona: "Myslivecká stráž (taktéž myslivecký hospodář) je při své činnosti oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební." 

I tak je ale toulání psa po lese ze strany páníčka minimálně projevem pěkně velké nezodpovědnosti. Pes může klidně uštvat například březí laň, nebo naopak nám psa může vážně poranit nebo i usmrtit třeba divočák (což si myslíme že je více pravděpodobné než odstřel zvířete myslivcem).

Jednotlivé poplatky za psa jsou velmi odlišné. Dalo by se říct, že pokud žijete ve městě, rozhodně zaplatíte i o několik set korun vyšší poplatek, než na vesnici. Důchodci mají na roční poplatek za psa jistou slevu od státu a osoby ZTP nemusejí za své čtyřnohé přátele, a mnohdy i asistenty, platit vůbec. 

Podle zákonů ČR je nutné do 6 měsíců věku psa očkovat proti vzteklině, jiná povinná očkování u nás nenajdeme. Pokud chceme se psem vycestovat do zahraničí, je vhodné zjistit si, jaké má daná země veterinární podmínky a případně psa doočkovat nebo si nechat vystavit patřičná povolení a potvrzení. Na KVS (krajské veterinární správě) vám poradí a pomůžou se vším, co budete k vývozu psa potřebovat. Do zahraničí nesmí pes vycestovat bez platného europasu a čipování.  
Bohužel nám ale spousta zákonů chybí, nebo jsou nedostatečné. Neexistuje prakticky žádný funkční zákon, který by kupříkladu jasně určoval, v jakých podmínkách má být zvíře drženo. Pokud chovaná zvířata vyloženě neprokazují známky dehydratace, nemoci a týrání, jsou zástupci zákona prakticky bezmocní. 

Pokud jste členem nějaké zájmové organizace nebo svazu, je dobré přečíst si také jejich podmínky a řády, abyste se jimi mohli nadále řídit a zbytečně tak neporušovaly zásady a regule dané organizace. 

Ať již se zákony nebo bez nich, je jen na každém z nás, jak se bude o zvíře starat. Je důležité uvědomit si, že osud a blaho psa, kočky nebo jakéhokoli jiného tvora je čistě v našich rukách a my bychom se měli postarat o to, aby i naši potomci mohli mít možnost zvířara vidět a žít s nimi, a aby je neznali jen z knížek.